At the end of the day

Då har han börjat koppelskolan Tweed. Två korta pass hittills och han blev alldeles trött efter vart och ett av dem. Det är jobbigt med nya saker i livet, krävande att börja skolan om det så än bara är småskolan. Lekskolan som den hette förr. För barn. Innan det blev förskola och sex års verksamhet. Lekskolan var ett passande namn tycker jag. Mer avslappnat. Inte så pretentiöst och mindre kravfyllt. Låt barn vara barn och valpar vara valpar så länge det går. Det blir så mycket allvar senare ändå.

Tweed har börjat lekskolan med andra ord. Han är så här långt en läraktig elev men också en smula omogen. Sorten som ännu inte kan samla sig mer än korta sekvenser innan han behöver släppa loss och spinga några snabba varv eller sitta i mitt knä och tanka kärlek och närhet en stund. Han är en väldigt gullig elev på det viset. Det säger mig också att han är alltför liten för någon träning eller utbildning att tala om just nu. Han behöver växa till sig lite mer, få vara kvar i lekskolan lustfyllda och kravlösa guidande vidare mot det som komma skall.

Jag tränade storebror Pal en runda med. Hade planer. Har två huvudfokusområden med honom en tid framöver. Det ena är stopp, kontroll och uppföljande det andra är back to basic vad gäller linjer mot vita dummy. Jag har lagt märke till, det var inte svårt alls att göra det för det har blivit väldigt tydlig senaste träningspassen, att han växlar över på spår/nosarbete i slutet av linjerna. Han gillar att jaga. Inte oväntat och tar gärna till det om tillfälle ges. Det är egentligen samma vad gäller stopp och kontroll, han vill jaga och jag vill ha uppföljning på tecken och signaler och ingen vilt chansande. Han går som en ångvält i markerna och har växlat upp rejält nu när det finns ordentligt med vegetation att söka i. Sådana saker ska vi jobba med ett tag nu. Jag lade upp passande övningar för det igår, för stopp och kontroll, tyckte jag, inte så långa avstånd alls, men tät vegetation. (Jag hade vallat av området först). Han var vild. Stark som en oxe och speedad. Herregud. Det blev till att göra om och göra rätt, håll i och håll fast. På’t igen och efter en stund blev allt mycket bättre. Mer kontrollerat. Bannar mig själv för att jag var lite seg i starten, jag skulle vart mer på från början, snabbare och bättre i min tajming. Det är till att fortsätta lära av sina misstag. pröva sig fram. Pal är min absolut snabbaste hund ever, cockrarna inräknade så jag måste steppa upp. Betänketiden i uppkomna situationer är noll så jag behöver vad klar över mitt agerande innan för att vara steget före och ligga rätt i tajming. Till det behöver ag öva p att andas mellan varven, jorda mig i marken, förmedla lugn och kontroll och inte hysta honom in i nästa uppgift. Jösses vad det går undan, och vad kul vi har. Det är är väl ändå det som betyder något at the end of the day, att vi haft kul och gillat det vi gjort tillsammans.

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Den här webbplatsen använder cookies. Genom att fortsätta använda webbplatsen godkänner du vår användning av cookies. 

Rulla till toppen